Runtom i landet erbjuds det ofta samma cola som man Àter till all annan mat, det tycker vi Àr lite synd. För det finns sÄ mycket annat frÄn vÄra kÀra mikrobryggerier.
PÄ ett café Àr rÀtt dryck viktig för att uppnÄ en helhet i upplevelsen. Det Àr nu superenkelt att utforska ekologisk och vegansk hantverksdryck frÄn Sveriges bÀsta producenter.

Svensk hantverksdryck passar bÀst till svensk fika

Ăkta hantverkslĂ€sk frĂ„n ett mikrobryggeri sĂ„ lĂ„ngt söder i landet man kan nĂ„. DĂ€r visionen och fokusen alltid har legat pĂ„ att bara göra högkvalitativ soda och inget annat. Alla smaker Ă€r bryggda pĂ„ riktiga rĂ„varor, sĂ„ lokalt producerat det bara gĂ„r och Ă€r bĂ„de vegansk och ekologiskt mĂ€rkta.
- Ăkta hantverkslĂ€sk - Gjord för hand
- Endast ekologiska smaker
- Högkvalitativa smaker - Gjord pÄ svenska ingredienser
- Gjort pÄ Àkta rörsocker

Strewth, som Ă€r ett australiensiskt utryck. Ăr ett nytt mĂ€rke gjort i samarbete mellan Sodalicious och Red Sails Brewery. Precis som alltid Ă€r samtliga drycker bĂ„de ekologiska och veganska. Men vad som Ă€r nytt för mĂ€rket Ă€r att de har tagit hĂ„llbarheten till en helt ny nivĂ„. MĂ„let Ă€r att Ă„teranvĂ€nda alla biprodukter som uppstĂ„r vid produktionen. Det svarta riset i julsodan Ă€r överblivet ris frĂ„n en salladsbar. Man gör dessutom hibiskussalt med den överblivna hibiskuskryddan. Allt för att minska matsvinnet.
- Nytt varumÀrke
- Ăkta hantverkslĂ€sk - Gjord för hand
- Endast ekologiska smaker
- Vuxnare smakalternativ
Utöver de tvÄ svenska producenterna har vi Àven lagt in de trendiga Matcha-dryckerna frÄn Seicha lÀs mer om Seicha hÀr!